گذر و نظر   18/12/87                                                                        

از اينجا و آنجا

اينجا

لايحه بودجه سال 1388 از امروز در صحن علني مجلس مورد بررسي نمايندگان قرار مي گيرد. نگاهي به موارد تصويب شده از جزئيات اين لايحه در كميسيون تلفيق :

وزير بازرگاني در حاشيه برگزاري همايش حمايت از حقوق مصرف كنندگان و توليدكنندگان از انجام مذاكراتي با شركتهاي خودروسازي براي كاهش قيمت محصولات آنان خبر داد.

احمد شفيع زاده مديرعامل موسسه مالي و اعتباري مهر با اشاره به رشد نرخ تورم در سال جاري، كاهش نرخ سود بانكي در سال آينده و تك رقمي شدن اين نرخ را بسيار بعيد دانست.

محمودرضا خواجه نصيري رئيس اداره بورسها و بازارهاي سازمان بورس و اوراق بهادارگفت : با آغاز فعاليت نرم افزار جديد معاملات (جم) شاخص قيمت تغييراتي نسبت به گذشته پيدا كرد. بدين صورت كه در محاسبه فعلي شاخص قيمت، از قيمت تعديل شده استفاده مي شود. خواجه نصيري گفت : قيمت سهم پس از تقسيم سود نقدي، كاهش مي كند، كه در محاسبه جديد پايه شاخص به اندازه سود تقسيم شده، تعديل مي شود تا تاثيري بر شاخص نگذارد. خواجه نصيري با بيان اينكه شاخص جديد به فدراسيون جهاني بورسها (WFE) اعلام شده است، افزود از اين پس شاخص فوق در گزارشهاي اين فدراسيون لحاظ مي شود.

 

 

آنجا

 روزنامه آمريكايي واشنگتن پست نوشت : مردم آمريكا به سرعت در حال از دست دادن مشاغل خود هستند و اين در حاليست كه دولت در حفظ شرايط با مشكل روبروست. اين روزنامه با تاكيد بر ناكامي بسته محرك اقتصادي آمريكا با توجه به جهش نرخ بيكاري، افزايش فشار بر دولت اوباما را در نتيجه اين ناكامي پيش بيني كرد. گفتني است نرخ بيكاري آمريكا در ماه گذشته ميلادي به رقم 8.1 درصد رسيد كه از سال 1981 تا كنون بي سابقه بوده است.

اندريو برنز رئيس اقتصاددانان بانك جهاني در مصاحبه با نشريه اكونوميست تصريح كرد، بحران مالي و اقتصادي آمريكا به سرعت به كشورهاي آسيايي نيز گسترش يافته و گرچه برخي از كارشناسان اقتصادي بر اين باورند كه ذخاير ارزي و مازاد تراز جاري اين كشورها موجب خواهد شد تا كشورهاي آسيايي از بحران مالي و اقتصادي جان سالم به در برند اما بحران مالي جهان، شديدتر از پيش بيني هاي قبلي است و موجب كاهش شديد صادرات ژاپن، چين، كره جنوبي و تايلند طي شش ماه اخير شده است.

شركت خودروسازي جنرال موتورز، در گزارش سالانه اش تائيد نمود كه حسابرسان اين شركت، شبهه اي اساسي مبني بر بقاء يا عدم بقاي اين شركت مطرح نموده اند.

 

بازارتاب

اين سو

تعداد 16 ميليون سهم طي 3513 معامله جمعا به ارزش 31،207 ميليون ريال در روز گذشته مورد داد و ستد واقع شد. در پايان معاملات روز شنبه شاخص كل بورس اوراق بهادار تهران با 51.8 واحد افت به رقم 8133.5 واحد كاهش يافت.

 

 

آن سو

بازارهاي مالي جهاني روز شنبه، تعطيل بوده اند.